Lwów jest kojarzony przez wielu jako miasto europejskie przede wszystkim dzięki swej „muzyce, zastygniętej w kamieniu” - niepowtarzalnemu historycznie-architektonicznemu zespołowi. Lecz teraz każdy może bezbłędnie zidentyfikować przynależność tego dawnego miasta do kultury europejskiej, nawet tam nie bywając, - wystarczy posłuchać muzyki w wykonaniu orkiestry symfonicznej „INSO-Lviv”.
Koncerty i nagrania „INSO-Lviv” zachwycają urokiem eleganckiego wyrafinowania i na tym polega prawdziwy gust europejski. Akademicko wyszkoleni młodzi artyści, którzy grają muzykę rożnych krajów i epok, demonstrują jednocześnie zapał, natchnienie, świeżość interpretacji i artystyczną dojrzałość. Przekazują estetykę stylu i kontekst epoki, niezależnie od tego czy to muzyka świecka czy sakralna.


Międzynarodową nową orkiestrę symfoniczną (INSO) założyli w 1998 roku we Lwowie: szwajcarski oboista і dyrygent Gungard Mattes, obecny dyrektor Lwowskiej filharmonii i szeregu lwowskich festiwali muzycznych Wołodymyr Sywohip oraz Bohater Ukrainy, narodowy artysta Ukrainy, prof.Myrosław Skoryk, który jest kierownikiem artystycznym tego zespołu. Wtedy ojcowie-założyciele zwrócili uwagę, poza atrakcyjnością międzynarodowego projektu, jeszcze i na strategiczną perspektywę kulturalną i teraz jest ona naprawdę jedną z najlepszych orkiestr w Ukrainie, która swoim dorobkiem programowym świadczy o pragnieniu rozwoju duchowego.
Za pulpitem dyrygenta przed orkiestrą stawali tacy znani maestro jak Lee Chincao (Korea Północna), Aleksis Soriano (Hiszpania), Peter Falk, Georg Mais (Niemcy), Ivano Cajazza (Włochy), Stanisław Welanyk (Polska), Raymond Janssen (Holandia), Georg Kugi (Austria), Fachraddin Kerimow (Azerbejdżan), Krzysztof Penderecki (Polska) i in. Pod ich batutą muzycy grają z natchnieniem i w zamyśleniu, emocjonalnie i intelektualnie, powodując odczuwalną euforię.
Przez 15 latach intensywnej działalności orkiestra występowała w Kijowie, Odessie, Winnicy, Równym, Iwano-Frankiwsku, Łucku, Ternopolu, Kirowogradzie i co roku realizuje tournee w państwach Europy Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Włochy, Francja, Austria, Holandia, Polska). A w 2005 r. zespół przedstawił perełki muzyki ukraińskiej jeszcze i w Chinach.
Znaczące osiągnięcie orkiestry – to 20 płyt CD, które nie ominęła uwaga krytyki muzycznej. Program ”Franz Xaver Mozart Klavierkonzerte” w 2003 r. – odznaka Radio Swiss Classic, w 2006 r. orkiestra nagrała muzykę do filmu „Ricordare Anna” sywajcarskiego reżysera Waltera Deubera. Nagrany w 2008 r. album ze znaną szwajcarską śpiewaczką Jasmin Tamara otrzymał odznakę europejską „Złoty dysk”. Orkiestra jest zwyciężcą konkursu szwajcarskiego radia DRS 2 „Diskothek im 2” w 2009 r. z dyskiem „Shuman/Beethoven Klavirkonzerte”.
„INSO-Lviv” jest stałym uczestnikiem znanych międzynarodowych festiwali muzycznych „Wirtuozi” i „Kontrasty”, odbywających się we Lwowie, słuchaczom których zespół proponuje muzykę baroku, klasyków wiedeńskich, romantyzmu i współczesnych utalentowanych kompozytorów, wielu z nich zawdzięcza orkiestrze premiery swoich utworów. Miłośnicy orkiestry, którzy dosłownie całkowicie wypełniają sale na koncertach „INSO-Lviv»|”, zawsze zostają poruszeni wspaniałością usłyszanej muzyki.

Wiktoria Sadowa