Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu (dawniej Polska Orkiestra Włościańska im. K. Namysłowskiego) założona 4 listopada 1881 roku przez Karola Namysłowskiego jest najstarszą w Polsce orkiestrą symfoniczną (o 20 lat starszą od Filharmonii Narodowej).
Koncertowała m. in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Austrii, Francji, Bułgarii, Rumunii, Rosji, Czechach, we Włoszech, na Białorusi i Ukrainie oraz w wielu miastach w kraju, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych m. in. w: Filharmonii Narodowej, Sali Kongresowej PKiN, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Sali Polskiej Filharmonii Bałtyckieji innych.

Od 2007 roku Dyrektorem Orkiestry jest Tadeusz Wicherek. Odtąd też Orkiestra na nowo zaczęła zaznaczać swoją obecność w kraju oraz poza jego granicami.
W listopadzie 2010 roku zagrała jedyny koncert w Polsce z Jonem Lordem, legendarnym klawiszowcem i kompozytorem Deep Purple.
W 2014 roku jako pierwsza polska orkiestra zagrała w Arenie di Verona (Włochy), biorąc udział w wyjątkowym widowisku muzycznym Rock Loves Chopin.
W kwietniu 2016 roku zagrała pierwszy wspólny koncert Aleksandry Kurzak i Roberto Alagna na polskiej scenie operowej.
O jej unikalności decyduje olbrzymi i różnorodny repertuar tworzony i gromadzony od przeszło 135 lat, a o atrakcyjności świadczą powstające programy nowoczesne w swej treści
i formie.
Orkiestra współpracuje ze znanymi artystami z kraju i z zagranicy reprezentującymi różnorodne style muzyczne.
Jest organizatorem Zamojskiego Festiwalu Kultury „arte, cultura, musica e…”, Festiwalu Muzyki Klasycznej „Zamojskich Dni Muzyki”„Festiwalu Muzyki Filmowej”
i wielu innych projektów muzycznych.
Koncerty Orkiestry były transmitowane przez TVP 1, TVP 2, TVP Polonia, TVP Kultura.
Od 2008 roku minimum raz w roku Orkiestra dokonuje nagrań i wydaje płytę dźwiękową.
Do najnowszych należą: Bajkowa Symfonia (bajki dla dzieci z muzyką symfoniczną recytowane przez Wiktora Zborowskiego i Zofię Zborowską) oraz Co-Opera (projekt muzyczny łączący operę, poezje i pop).
Orkiestra prowadzi stałą działalność koncertową we własnej sali, uczestniczy w obchodach świąt państwowych, kościelnych, uroczystościach okolicznościowych, festynach i innych przedsięwzięciach kulturalnych.
Kontynuuje prowadzoną od wielu lat akcję umuzykalniania dzieci i młodzieży prezentując specjalnie przygotowany i opracowany cykl audycji przeznaczonych dla młodego pokolenia.